Service
7.5-meter all-electric fisheries support vessel
Keywords:
Category:
Electric boat
Product Description
| Product Name /Product Name | 7.5-meter all-electric fisheries support vessel |
| Material | Aluminum alloy |
| Color | Customizable |
| Boat Warranty | One year |
| Captain/Loa | 7.28m |
| Length at the load waterline/LWL | 7.28m |
| Beam | 2.6m |
| Maximum Breadth | 2.7m |
| Molded Depth | 0.85m |
| Draft | 0.50m |
| Rib spacing/Frame spacing | 0.50m |
| Crew | 1+5p |
| Speed | 6kn |
| Propulsion mode | External machine |
| Main Engine | 8kw |
| Navigation area | Coastal |
| Battery capacity | 49kw.h |
| Range | 30 nautical miles |
The boat’s exterior color and lettering can be customized; the interior design can also be tailored to your specifications. For detailed information and pricing, please contact our sales team.
Previous page
Next page
Previous page
All-Electric Fisheries Support Vessel
Next page
Related products